شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
خروج بقایای کشتی غرق شده در بندرترکمن

خروج بقایای کشتی غرق شده در بندرترکمن

مدیر بنادر و دریانوردی گلستان از کشف بقایای یک کشتی چوبی قدیمی در پی لایروبی کانال آشوراده بندرترکمن خبر داد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادرودریانوردی، نوراله عباسی درباره آخرین وضعیت لایروبی اسکله‌های بندر تاریخی ترکمن، اظهار کرد: در راستای اجرای پروژه احیا و علاج‌بخشی خلیج گرگان که یک پروژه ملی بوده، عملیات احیای بندر تاریخی «ترکمن» و کانال آشوراده در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه برای احیای مجدد اسکله‌های این بندر، بیش از 130 هزار مترمکعب لایروبی انجام شد و هم اکنون آماده بهره‌برداری است، ادامه داد: حین انجام عملیات لایروبی در بخشی از این منطقه، بقایای موتور یک کشتی از زیر گل و لای در محدود کانال آشوراده بندر ترکمن بیرون کشیده شد.

مدیر بنادر و دریانوردی گلستان با تأکید بر اینکه بندر ترکمن از قدمت چند صد ساله برخوردار است، افزود: این بندر در گذشته علاوه بر فعالیت در حوزه‌های صیادی، به شکل مستمر در حوزه‌های تجاری و جابجایی کالا از کشور به دیگر کشورهای حاشیه دریای خزر فعالیت داشته است

وی با اشاره به اینکه قدمت این کشتی و زمان غرق شدن و دیگر جزئیات آن هنوز مشخص نیست، خاطرنشان کرد: بخشی از موتور و پروانه آن که به روی تخته چوبی سوار است، پس از خارج کردن از زیر گل و لای، هم اکنون در بخشی از اسکله نگهداری می‌شود.

بدنه موتور بقایای این کشتی که کاملاً فرسوده است، کلمه «DEUTZ» حکاکی شده و به احتمال بسیار زیاد توسط یک شرکت از کشور آلمان که در زمینه تولید موتورهای درون سوز تا 600 اسب بخار و توسط نیکلاوس اتو در سال 1864 میلادی در کُلن بنیاد شد، تولید و قطعاً توضیحات بیشتر نیازمند مطالعات دقیق کارشناسان مربوطه است.

گفتنی است، فعالیت دریا و دریانوردی در بندر ترکمن از قدمت بسیار دیرینه‌ای برخوردار بوده و مراودات اقتصادی و تجاری این بندر در اقصی نقاط دریای خزر با دیگر بنادر کشورهای آسیای مرکزی و حاشیه دریای خزر، از قبیل بندر ترکمن باشی در ترکمنستان، بندر بادکوبه «باکو» در جمهوری آذربایجان و انزلی و آستارا در غرب دریای خزر نیز برقرار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *