شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
بافت تاریخی گرگان

مرمت ۵ بنای تاریخی گلستان در سال جاری

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان از مرمت و رفع خطر از پنج بنای تاریخی استان در سه‌ماهه نخست سال جاری خبر داد.

محمدجواد ساوری اظهار کرد: مرمت و رفع خطر این تعداد بنای تاریخی بااعتبار ۱۵ میلیارد ریال از منابع استانی و در مدت زمان ابتدای فروردین‌ماه تا پایان خرداد سال جاری اجرایی شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان افزود: این آثار تاریخی مرمت‌شده در این مدت شامل خانه وزیری(مشروطه)، خانه شیرنگی، مدرسه تقوی و خانه میرشهیدی در شهر تاریخی استرآباد(گرگان) و ساختمان تاریخی گمرک در بندر گز است.

وی بیان کرد: گستره جغرافیای تاریخی فرهنگی گلستان و سابقه طولانی زیست، این استان را میراث‌دار آثار ملموس و ناملموس بسیاری کرده که همگی نیازمند حفظ، احیا، مرمت و ساماندهی است. اما متأسفانه اعتبارات میراث‌فرهنگی در سطح ملی و به‌ویژه استان گلستان برای مرمت از آثار تاریخی بسیار ناچیز و محدود است و برای رسیدن به وضعیتی مطلوب در این زمینه نیازمند هم‌افزایی و اقداماتی جدی در سطح ملی و استانی هستیم.

ساوری با اشاره به این‌که یکی از راهکارهای مرمت و احیا بناهای تاریخی سطح استان بهره‌مندی از ظرفیت بخش خصوصی و همچنین مالکان بناهای تاریخی است، خاطرنشان کرد: مالکان بنا‌های تاریخی دارای شرایط می‌توانند از تسهیلات بازسازی و مرمت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان برای تبدیل بنای خود به مکانی برای فعالیت اقتصادی بهره‌مند شوند.

وی گفت: با مرمت بنا‌های تاریخی و استفاده از آن با کاربری‌های گردشگری و فرهنگی علاوه بر اشتغال‌زایی و درآمدزایی، مهم‌ترین موضوع حفظ هویت بنا و میراث‌فرهنگی گذشتگان این سرزمین است.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *