شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
بافت تاریخی گرگان

اینفلوئنسرهای سفر باید مجوز فعالیت بگیرند!

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به لزوم قانون‌گذاری در حوزه تبلیغات و ارائه پیشنهادهایی برای مقابله با تخطی از این قوانین پرداخته و پیشنهاد داده است که اینفلوئنسرهای سفر از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری مجوز دریافت کنند. در این گزارش همچنین پیشنهاد شده که از افراد زیر ۱۸ سال در تبلیغات استفاده نشود.

به گزارش دیجیاتو، در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس که درباره مفهوم تبلیغ و زوایای مختلف تبلیغات منتشر شده، مفهوم «تأیید» در تبلیغات نیز مورد اشاره قرار گرفته است. بر این اساس، «تأیید در تبلیغات» به‌ مفهومی گفته می‌شود که فرد تبلیغ‌کننده (معمولاً افراد مشهور و سرشناس) آن را برای معرفی محصول یا خدمات و در نهایت تأیید آن به‌کار می‌برد. ماده پیشنهادی مرکز پژوهش‌ها برای تأییدکننده‌های تبلیغاتی این است که آنان ضمن رعایت قوانین و مقررات تبلیغاتی، باید به‌طور مشخص و شفاف تبلیغی‌بودن محتوا را با به‌کارگیری علامت‌های مشخص به مخاطب اطلاع دهند و ماهیت تبلیغاتی اطلاعات مطرح‌شده را افشا کنند. همچنین تأییدکنندگان باید مخاطب را از وجود هرگونه قرارداد مالی با تولیدکنندگان مطلع سازند.

اینفلوئنسرهای گردشگری محدود می‌شوند

طبق این گزارش، وجود فناوری‌های جدید و ابزارهای مختلف مانند گوشی، تبلت و… میزان دسترسی‌پذیری عمومی به تبلیغات حوزه گردشگری را افزایش داده است. این اتفاق باعث شده دو معضل کلیدی در زمینه تبلیغات گردشگری شکل بگیرد؛ اول، تضییع حقوق مصرف‌کننده به‌دلیل سوءاستفاده ارائه‌دهندگان خدمات سفر در فضای مجازی و دوم، آسیب به مقاصد و جاذبه‌های گردشگری به‌دلیل استقبال زیاد که فراتر از ظرفیت آن مقصد یا جاذبه گردشگری باشد.

در این گزارش، ماده پیشنهادی ارائه‌شده برای این معضلات، امکان‌پذیری هرگونه فعالیت در حوزه تبلیغات درزمینه گردشگری در چهارچوب مقررات این حوزه و اخذ مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

به گزارش «رسانه قطبنما»، اینفلوئنسر کسی است که به‌دلیل اعتبار، دانش، موقعیت یا رابطه خود با مخاطبانش، بر تصمیم خرید دیگران تاثیر می‌گذارد. توجه به این نکته مهم است که اینفلوئنسرها صرفاً ابزاری برای بازاریابی نیستند، بلکه با روابط اجتماعی خود به برندها کمک می‌کنند که به اهداف بازاریابی خود دست یابند. اینفلوئنسرها اغلب به‌دلیل دانش و تخصص خود در یک موضوع خاص، در شبکه‌های اجتماعی شهرت پیدا می‌کنند. آن‌ها به‌طور منظم درباره یک موضوع مشخص، در شبکه‌های اجتماعی خود پست می‌گذارند. کاربرانی که به آن موضوع خاص علاقه‌مندند نیز اینفلوئنسرها را دنبال می‌کنند و توجه بسیاری به نظرات آن‌ها دارند.

اینفلوئنسر مارکتینگ نیز یعنی همکاری یک برند با یک اینفلوئنسر آنلاین برای بازاریابی یکی از محصولات یا خدمات خود. در این میان، اینفلوئنسرهای سفر بخش مهم از افراد تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی را تشکیل می‌دهند و می‌توانند نقش بسزایی در توسعه مقاصد گردشگری داشته باشند. با محدودیت‌ پیشنهادی از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس، این نگرانی وجود دارد که صنعت گردشگری کشور یکی از بازوهای بازاریابی و برندینگ خود را از دست بدهد.

ممنوعیت اینفلوئنسری برای افراد زیر ۱۸ سال

مورد دیگری که در ماده‌های پیشنهادی مرکز پژوهش‌ها اهمیت دارد، ممنوعیت استفاده از افراد زیر ۱۸ سال به‌عنوان اینفلوئنسر در تبلیغات است. پیشنهاد ذکرشده در خصوص نقض این مورد، محکوم‌ شدن به محرومیت دو ساله از هرگونه فعالیت تبلیغاتی به‌عنوان اینفلوئنسر است.

همچنین طبق این گزارش، گسترش استفاده کاربران از اینترنت این بستر را فراهم کرده است که تأمین‌کنندگان آگهی بدون اجازه و یا رضایت مخاطبان، پیام‌های تبلیغاتی را برای آنان ارسال کنند. این اتفاق، ضمن ایجاد مزاحمت برای کاربران، حریم خصوصی آن‌ها را نیز به خطر می‌اندازد. تبلیغات ناخواسته فقط آزاردهنده نیستند، بلکه ممکن است با خطرات و آسیب‌های جدی برای شخص دریافت‌کننده تبلیغ به‌همراه باشند. برای مثال، برخی از این تبلیغات در فضای الکترونیکی تبلیغ با هویت مجهول و ارسال تبلیغات ناخواسته ممکن است همراه با بدافزارهایی باشند که پس از کلیک روی آن، رمزهای عبور کاربران را دزدیده و بدافزارهای رمزگذاری‌شده‌ای را به‌طور پنهانی‌ فعال کنند. از این‌ رو، ماده پیشنهادی مرکز پژوهش‌ها برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی، گرفتن رضایت مخاطب تبلیغ قبل از ارسال هرگونه پیام تبلیغاتی از طریق هر نوع از رسانه و ابزار الکترونیکی مانند آدرس الکترونیکی و مخابراتی مانند پیامک است.

ممنوعیت تبلیغ مهاجرت

طبق گزارش منتشرشده توسط مرکز پژوهش‌ها، هرگونه تبلیغ درباره مهاجرت به‌دلیل بالابردن آمار مهاجرت ممنوع است. ماده پیشنهادی این نهاد برای جلوگیری از مهاجرت، ممنوعیت هرگونه تبلیغات راجع به مهاجرت، خرید ملک، تحصیل، سرمایه‌گذاری، اخذ اقامت و ویزا در خارج از کشور در کلیه رسانه‌ها و به هر شیوه صریح یا ضمنی است.

براساس این گزارش، تبلیغات در مفهوم کلی آن به‌معنای جلب‌توجه‌کردن است و قصد دارد توجه مخاطب را به‌سمت محصول، خدمت یا ایده مورد‌نظر متمرکز کند. دستورالعمل تبلیغات تجاری در دستورالعمل رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر ۱۴۰۰ در بند ۳، تبلیغات را این‌گونه تعریف کرده است: «محتوای ارتباطات تجاری که به‌صورت صریح، خرید یا استفاده از یک خدمت یا محصول را ترویج می‌دهد.» همچنین کلیه پیام‌ها و آموزه‌هایی که بدون ذکر صریح تبلیغ‌بودن آگهی با انگیزه بازرگانی منتشر می‌شوند، در حکم تبلیغ بازرگانی بوده و مشمول احکام تبلیغات بازرگانی هستند.

این گزارش در خصوص تمییز آگهی تبلیغاتی از سایر آگهی‌ها نیز مواردی را مطرح کرده است. از آنجایی که بخشی از مخاطبان این آگهی‌ها کودکانی هستند که از قابلیت درک و تمییز اهداف نهفته در آگهی برخوردار نیستند، ممکن است مورد سوءاستفاده توسط تأمین‌کنندگان آگهی قرار بگیرند. کشور انگلیس در ماده ۲.۱ از مجموعه تبلیغات غیرپخشی خود گفته است: «ارتباطات بازاریابی باید به‌وضوح قابل شناسایی باشد.» همچنین در ماده ۲.۴ از مقررات این کشور نیز آمده است: «بازاریابان باید به‌وضوح بیان کنند که خبر-آگهی‌ها ارتباطات بازاریابی هستند.»

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *