شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
قوشه‌چشمه استان گلستان روستایی منحصربه‌فرد برای رونق صنایع‌دستی

قوشه‌چشمه استان گلستان روستایی منحصربه‌فرد برای رونق صنایع‌دستی

استان گلستان دارای مواهب طبیعی فراوان و روستاهای بکر زیادی است که هرکدام با قرار گرفتن در یک موقعیت جغرافیایی و ساکنانی با اقوام مختلف، جذابیت‌های ویژه‌ای به منطقه داده است

تنوع جغرافیایی و قومیتی استان گلستان، باعث تنوع آداب، رسوم، هنر و صنایع‌دستی شده است. که با پژوهش در منطقه و شناسایی این ظرفیت‌های بعضاً فراموش‌شده، می‌توان گام‌های مؤثری در راستای حفظ، احیا، کوچ معکوس و رونق اقتصاد روستاهای دورافتاده و بکر برداشت.
یکی از روستاهای مهم و ظرفیت دار شرق استان، روستای قوشه‌چشمه است که در بخش لوه و ۴۵ کیلومتری شهرستان گالیکش استان گلستان واقع‌شده است. این روستا به دو قسمت قوشه‌چشمه بالا و قوشه‌چشمه پایین تقسیم می‌شود.
قوشه در زبان ترکمنی به معنای جفت بوده و به سبب وجود چشمه‌های دوگانه در روستا به این نام معروف شده است.
سولوکلی بزرگ‌ترین تالاب کوهستانی ایران در گالیکش قرار دارد و هموارترین مسیر دسترسی به این تالاب از روستای قوشه‌چشمه می‌گذرد. «سولوک» در زبان ترکمنی به معنای زالو و «لی» به معنای محل است و تالاب سولوکلی، زیستگاه مرغوب‌ترین زالو برای طب سنتی است. از دیگر جاذبه‌های این تالاب، زیست تنها عنکبوت آبزی دنیا در آن است.
در این روستا حدود ۱۳۰ خانوار زندگی می‌کنند و قومیت ساکنان روستای قوشه‌چشمه ترکمن بوده و ازلحاظ فرهنگی، زبان، پوشش و آداب‌ورسوم همانند ساکنین ترکمن‌صحرا هستند.
در روستای قوشه‌چشمه بالغ‌بر۴۰ هنرمند در رشته‌های صنایع‌دستی شامل قالیبافی، پارچه‌بافی، خراطی چوب، نوار بافی، سوزن‌دوزی، نمدمالی، چلنگری و لباس محلی ترکمن فعالیت می‌کنند.
با توجه به موقعیت و جاذبه‌های گردشگری منحصربه‌فرد این روستا و قرار گرفتن آن در محور تهران- مشهد، می‌توان باکمی برنامه‌ریزی، این روستا را تبدیل به یک‌قطب گردشگری- صنایع‌دستی کرد.
این روستا با فعالیت دو بوم‌گردی، موردتوجه گردشگران خارج از استان قرارگرفته است و با در نظر گرفتن این پتانسیل می‌توان کارگاه‌های صنایع‌دستی را فعال‌تر کرد و گذشته از تولید و عرضه صنایع‌دستی بومی این روستا، باعرضه محصولات بومی- محلی مانند عسل نمدار، آرد بلوط، گیاهان دارویی و لبنیات منحصربه‌فرد، گامی مؤثر در رشد و رونق اقتصاد روستا برداشت.
در صورت توجه نکردن به استانداردهای بومی حضور گردشگر در یک منطقه، می‌تواند تأثیرات منفی و خسارات جبران‌ناپذیری به یک منطقه بکر وارد آورد. روستای قوشه‌چشمه دارای منابع غنی ازجمله پوشش گیاهی- دارویی خاصی است که نیاز به حفاظت بیشتری دارد تا بتوان با نگهداری درست آن، نسل‌های آتی را از این منابع بهره‌مند کرد.
در جای‌جای ایران آباد و با مدیریت توانمند و برنامه‌ریزی اصولی، هر روستا می‌تواند تبدیل به یک پاسگاه محیط‌بانی و یک پایگاه میراثی هنری شود که ضمن بهره‌مندی از مواهب طبیعی،  فرهنگ گردشگری اصولی هم توسعه یابد و هر خانه روستایی تبدیل به یک کارگاه فعال صنایع‌دستی شده و باعث رونق اقتصاد، اشتغال و حفظ اصالت‌های بومی- محلی آن روستا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *