شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
تالاب بین‌المللی گنبدکاووس

3 تالاب بین‌المللی گنبدکاووس در معرض خشکی

هدایت جریان سیلاب‌ ناشی از بارندگی‌ خرداد ماه در مناطق شمالی گنبدکاووس به سمت سه تالاب‌ بین‌المللی استان گلستان باعث احیا این پهنه‌های آبی شد.

3 تالاب بین‌المللی گنبدکاووس در معرض خشکی

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان،  تالاب‌های استان گلستان شاهکار آفرینش و محل زندگی بسیاری از گونه‌های جانوری و گیاهان آبزی است.

همزمان با برگزاری نخستین نشست پژوهشگران سازمان جهانی حفاظت از طبیعت در سال ۱۳۵۰ که در «رامسر» برگزار شد، سه تالاب گلستان به ثبت این سازمان جهانی رسیدند.

سه تالاب بین المللی که در بخش «داشلی برون» شهرستان گنبدکاووس نزدیک به مرز ایران و ترکمنستان که به لحاظ وضعیت زمین ساختی و وجود شاخ  آبهای رودخانه اترک به وجود آمده است، در مجموع بیش از  ۳ هزار هکتار مساحت دارند که بزرگترین آن‌ها «آلاگل» با ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار است در فاصله نزدیکی با «آجی‌گل» با ۳۲۰ هکتار قرار دارد و در نهایت «آلماگل» که معنی نام آن «دریاچه سیب» است و ۲۰۷ هکتار مساحت دارد.

به گفته «احمد احمدی» رئیس اداره حفاظت محیط زیست گنبدکاووس، از سال گذشته به سبب کم بارشی و خشکسالی دو تالاب «آجی گل» و «آلاگل» به طور کامل و ۹۰ درصد وسعت تالاب «آلماگل»  خشک شدند.

به گفته کارشناسان محیط زیست،  رژیم آبی سه تالاب‌ آلاگل، آلماگل و آجی‌گل گنبدکاووس سیلابی است و آب مورد نیاز آن باید از محل بارش‌ها و سیلاب‌های فصلی به ویژه در مناطق بالادست یعنی استان خراسان شمالی و سایر مناطق محدوده رودخانه اترک تامین شود.

حجم آب تالاب‌های بین المللی گنبدکاووس با عمق دو تا چهار متر و در شرایط عادی و بارش‌های مناسب بین ۸۰ تا ۸۵ میلیون مترمکعب است اما به سبب کم بارشی و خشکسالی در چند سال اخیر با بحران کم‌آبی مواجه شدند.

اما خوشبختانه جریان سیلاب‌ ناشی از بارندگی‌ خردادماه امسال نیز در مناطق شمالی گنبدکاووس به سمت سه تالاب‌ بین‌المللی کم‌آب و در معرض خشکیدن «آلماگل، آجی‌گل و آلاگل» هدایت شد و این پهنه‌های آبی از خطر خشکسالی نجات یافت.

مطابق قوانین حفاظت و احیای تالاب‌ها، تامین آب تالاب‌ها بعد از آب آشامیدنی در رتبه دوم قرار دارد ضمن اینکه وزارت نیرو مکلف است براساس برآورد حق آبه تالاب‌ها در شرایط خشکسالی و ترآبی توسط سازمان حفاظت محیط زیست، آن را تامین کند.

تالاب‌ها بسترهای آبی ارزشمندی هستند که علاوه بر تامین امنیت مواد غذایی مورد نیاز بشر و سایر موجودات، نقش زیادی در ذخیره کربن مازاد اتمسفر ایفا می‌کنند و در جهان مجموع تالاب‌ها در ۴۲ تیپ طبقه بندی شده که از این تعداد ۴۱ نوع آن در سرزمین ایران وجود دارد.

سه تالاب بین‌المللی واقع در مناطق شمالی گنبدکاووس را باید نعمتی الهی برای مردم این منطقه و استان گلستان دانست و درصورتی که آبرسانی مناسب به تالاب‌های گنبدکاووس صورت نگیرد، سلامتی انسان‌ها بر اثر بیماری‌های تنفسی و چشمی ناشی از ریزگردها تهدید خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *