شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
دادگستری کل استان گلستان - محمود اسپانلو

چتر حمایتی دادستان برای حفاظت از میراث ۶ هزار ساله در گلستان

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادگستری کل استان گلستان، محمود اسپانلو در جلسه کارگروه حقوق عامه که برای بررسی وضعیت تپه تاریخی بازگیر برگزار شد از اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خواست هر چه زودتر برای تعیین تکلیف خانه های حریم این تپه باستانی اقدام کند.

دادستان عمومی و انقلاب گرگان گفت: میراث فرهنگی باید در کوتاهترین زمان اقدامات لازم برای تعیین تکلیف خانه  ۱۰ خانوار روستایی ساکن در حریم این تپه باستانی در روستای بازگیر مینودشت  را انجام و در کوتاهترین زمان تمهیدات مورد نیاز برای جابجایی این خانوارها را اتخاذ و عملی کند.

اسپانلو افزود: میراث فرهنگی همچنین  باید اقدامات ایمنی در محدوده  کاوش‌های باستان شناسی در تپه بازگیر را  برای جلوگیری از احتمال سقوط افراد انجام دهد.

وی گفت: دهیاری روستای بازگیر هم به جمع آوری زباله ها از محدوده این‌ تپه باستانی و کمک به حفاظت از آن مکلف شد.

دادستان عمومی و انقلاب گرگان گفت: اگر وعده‌های میراث فرهنگی برای جابجایی خانواده های ساکن در حریم این تپه باستانی و حفاظت از این میراث تاریخی محقق نشود از باب حقوق عامه ورود می‌کنیم و پرونده ترک فعل برای متولیان تشکیل می‌دهیم.

تعدادی از خانوارهای روستای تاریخی بازگیر به دلیل قرار گرفتن در حریم میراث فرهنگی سال‌هاست از دریافت و برخورداری هرگونه خدمات بنیاد مسکن برای ساخت و ساز و  صدور سند محروم هستند و وعده های میراث فرهنگی برای تدارک زمین و جابجایی این خانواده ها سال‌هاست عملی نشده است.

این خانواده ها اسفند سال گذشته در سفر رئیس کل دادگستری و دادستان مرکز استان به شهرستان مینودشت، خواستار ورود دستگاه قضا برای تعیین تکلیف زودتر خانه‌های خود شده بودند.

تپه باستانی بازگیر در دو کیلومتری شمال شهر مینودشت در شرق استان گلستان قرار دارد و سال ۱۳۷۹ به ثبت ملی رسید.

تاکنون آثاری از دوره‌های مس و سنگ، مفرغ قدیم، مفرغ پایانی، آهن، دوره اشکانی و دوره اسلامی در این ناحیه تاریخی ۶ هزار ساله شناسایی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *