شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
مرمت اشیای تپه تاریخی «بازگیر» مینودشت

خانه های حریم تپه باستانی «بازگیر» مینودشت تعیین تکلیف شود

گرگان- دادستان مرکز استان گلستان از میراث فرهنگی استان خواست هر چه زودتر برای تعیین تکلیف خانه های حریم تپه باستانی بازگیر مینودشت اقدام کند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود اسپانلو صبح چهارشنبه در جلسه کارگروه حقوق عامه با موضوع بررسی وضعیت تپه تاریخی بازگیر اظهارکرد: میراث فرهنگی باید در کوتاه ترین زمان اقدامات لازم برای تعیین تکلیف خانه ۱۰ خانوار روستایی ساکن در حریم تپه باستانی در روستای بازگیر مینودشت را فراهم کرده و تمهیدات مورد نیاز برای جابجایی این خانوارها عملی شود.

دادستان مرکز استان گلستان افزود: میراث فرهنگی همچنین باید اقدامات ایمنی در محدوده کاوش های باستان شناسی در تپه بازگیر، برای جلوگیری از احتمال سقوط افراد، انجام دهد.

وی ادامه داد: گماردن نیروهای یگان‌حفاظت میراث فرهنگی برای حفاظت از این میراث ملی از دیگر مواردی بود که در این جلسه برای برای اقدام فوری تاکید شد.

اسپانلو گفت: دهیاری روستای بازگیر هم به جمع آوری زباله ها از محدوده این‌تپه باستانی و کمک به حفاظت از آن مکلف شد.

دادستان مرکز استان گفت: اگر وعده های میراث فرهنگی برای جابجایی خانواده های ساکن در حریم این تپه باستانی و حفاظت از این میراث تاریخی محقق نشود از باب حقوق عامه ورود می کنیم و پرونده ترک فعل برای متولیان تشکیل می دهیم.

گفتنی است تعدادی از خانوارهای روستای تاریخی بازگیر به دلیل قرار گرفتن در حریم میراث فرهنگی سال‌ها است از دریافت و برخورداری هرگونه خدمات بنیاد مسکن برای ساخت و ساز و صدور سند محروم هستند و وعده های میراث فرهنگی برای تدارک زمین و جابجایی این خانواده ها سال ها است عملی نشده است.

این خانواده ها اسفند سال گذشته در سفر رئیس کل دادگستری و دادستان مرکز استان به شهرستان مینودشت، خواستار ورود دستگاه قضا برای تعیین تکلیف زودتر خانه های خود شده بودند.

تپه باستانی بازگیر در دو کیلومتری شمال شهر مینودشت در شرق استان گلستان قرار دارد و سال ۱۳۷۹ به ثبت ملی رسیده است.

تاکنون آثاری از دوره‌های مس و سنگ، مفرغ قدیم، مفرغ پایانی، آهن، دوره اشکانی و دوره اسلامی در این ناحیه تاریخی ۶ هزار ساله شناسایی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *