شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
محله سرچشمه - گرگان

محله سرچشمه – گرگان

سیدصاحب بنی کمالی: سرچشمه یکی از گذرها و محلات فرعی محله سبزه مشهد است. وجه تسمیه آن به دلیل وجود آبی بود که در این محل واقع شده و منشاء آن از ادامه قناتی بود که از این مکان به بیرون راه پیدا می کرد.

در این محل علاوه بر تکیه ها و بخشی از خانه های بافت تاریخی گرگان، اماکنی مانند مدرسه صالحیه، مسجد ملاعلی، مصلی گرگان، حمام چشمه، و امامزادگان بی بی سبز و نور قرار دارد که بنای امامزاده نور (اسحاق بن موسی بن جعفر ع) یکی از باشکوه ترین بناهای امامزادگان کشور است که تاریخ منقوش چارچوب درب آن 857 ه ق و صندق چوبی روی مرقد 525 ه ق است که به 912 سال پیش بر میگردد و از این رو یکی از قدیمی ترین صندوق های بقاع متبرکه است و همچنین یکی از زیباترین محراب ها.

بعضی امامزاده نور را فرزند بلافصل امام موسی کاظم (ع) و برخی منابع، ایشان را از نوادگان آن حضرت می دانند.

مردم سرچشمه در زمان مشروطیت از مشروطه خواهان بودند که سردمدار آنان شیخ محمدباقر فاضل بود که نام فاضل آباد استان گلستان از اسم ایشان گرفته شده است.

در این محل مانند اکثر محلات استراباد چند درخت چنار قرار داشت که یکی از این درختان درونش به مساحت تقریبا 4×3 خالی بوده که در دوران مختلف مکاسبی همچون سلمانی، قهوه خانه و ماست بندی در آن دایر بود.

در محله سرچشمه، عده ای از تجار سرشناس استراباد و خانواده های اصیل گرگان هم سکونت داشتند.

پی نوشت: سخن در مورد سرچشمه به جهت سابقه تاریخی و اماکن و افراد سرشناس ساکن در این محله بسیار است که از بین همه آنها فقط به بیان موارد بالا بسنده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *