شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
روستای قرن آباد گرگان

روستای قرن آباد

زیارتگاه پررونق امامزاده طیب (ع) در دل جنگل‌های سبز و زمردین روستای زیبای «قرآن آباد» یکی از جاذبه‌های ناب گردشگری در دل استان گلستان است.

یکی از جاذبه‌های گردشگری ناب در شمال ایران زمین روستای جنگلی قرن‌آباد است. این روستای زیبا و منحصر به فرد در استان گلستان و در حوالی شهر گرگان واقع شده است. استان گلستان و شهرستان گرگان در زیبایی و دل‌نوازی زبان‌زد عام و خاص هستند و وصف جلوه‌گری طبیعت در این استان و در این شهرستان نیازی به بازگویی ندارد. قرن‌آباد نیز روستایی جنگلی، سبز و درخشان است که در حوالی گرگان زیبا قرار گرفته است و بدون شک از جلوه‌های ناب طبیعت در این خطه نه تنها بی‌نصیب نمانده است بلکه به طراوت و شادابی آن نیز افزوده است.

روستای جنگلی و زمرّدین قرن‌آباد کجاست؟

روستای ناب و منحصر به فرد قرن‌آباد که جاذبۀ جذاب گردشگری به شمار می‌رود در استان گلستان و در فاصلۀ ۲۰ کیلومتری در سمت شمال شرقی شهرستان گرگان واقع شده است.

این روستای سبز و دلگشا و چشم‌نواز در دهستان استرآباد جنوبی قرار گرفته است.

آب و هوا و اقلیم طبیعی در روستای جنگلی و ییلاقی قرن‌آباد

این روستای جنگلی سبز و چشم‌نواز با آب و هوایی نیمه خشک، به منطقه‌ای معتدل و خوش اب و هوا بدل شده است. در این روستای جذاب تا می‌توانید نفس بکشید. هر روزی که بیشتر در این روستای زمردین اقامت داشته باشید طراوت و شادابی بیشتری به قلب خود هدیه کرده‌اید. جنگلی‌بودن روستای قرن‌آباد به طراوت و شادابی این منطقه بیش از پیش افزوده است و سبب شده است این روستا به عنوان تکه‌ای از بهشت از گردشگران خوش‌ذوق و خوش‌سلیقه دلبری کند. شما هم اقامت چند روزه در این روستای جنگلی را تجربه کنید گرچه که احتمال می‌رود بازگشت از این سفر ناب به آغوش شهر کار دشواری باشد.

 

پیشینۀ تاریخی روستای جنگلی قرن‌آباد

شمال ایران زمین به طور کلی از قدمت و پیشینه‌ای طولانی و غنی برخوردار است. استان گلستان تا پیش از سال ۱۳۷۶ هجری شمسی بخشی از استان  مازندران به شمار می‌آمده است و از سال ۱۳۷۶ به بعد استان گلستان از استان مازندران جدا شد و به صورت مستقل اداره شد. اما آن طور که در کتب تاریخی و مخصوصاً در شاهنامه ذکر شده است قسمت شمالی ایران زمین و مخصوصاً مازندران، که شاید در دوران قدیم تمام قسمت شمالی ایران زمین را در بر می‌گرفته است، قدمتی باستانی دارد و خوشبختانه تمام این بخش‌ها در طول تاریخ حفظ شده‌اند و حتی وجبی از این خاک پاک از دست نرفته است.

به این ترتیب روستای قرن‌آباد نیز از گذشته‌های دور وجود داشته است اما اینکه این روستا از چه زمانی به نام قرن‌آباد خوانده شد یا اینکه پیش از قرن‌آباد چه نامی داشته است مشخص نیست. اثر تاریخی یا باستانی خاصی هم که مبنی بر اطلاعات خاصی راجع به گذشتۀ این منطقه باشد در دست نیست. امید است که پس از این, اکتشافات و اتفاقات سبب برملاشدن این راز سر به مهر شوند

جلوه‌های طبیعت در روستای جنگلی قرن‌آباد

یکی از جلوه‌های ناب طبیعت که هرگاه خودنمایی کند دلبرانه هوش و حواس گردشگران را به خود جذب خواهد کرد سبزی برگ درختان و آبی آب رودخانه‌ها است. این هر دو دلبرانۀ ناب در روستای بی‌نظیر و محبوب قرن‌آباد دلربایی می‌کنند.

همچنین که آب آبی رودخانه عبور می‌کند سبزی می‌بخشد به محیط اطرافش و سبزی این روستای جنگلی نیز باران با طراوت و باسخاوت را به خود فرا می‌خواند و این دو یار قدیمی همراه و هم‌گام با هم زیبایی می‌آفرینند و مدام به زیبایی و جلوه‌گری روستای قرن‌آباد اضافه می‌کنند.

علاوه بر رودخانۀ خروشان در میانۀ روستای قرن‌آباد لازم است به آب‌بندان که دریاچه‌ای آبی و کوچک در این روستای جنگلی است نیز اشاره کنم.

 

روستای قرن آباد گرگان
روستای قرن آباد گرگان

 

دریاچۀ آب‌بندان در روستای جنگلی قرن‌آباد

دریاچۀ کوچک و آبی آب‌بندان به شکوه, طراوت و زیبایی روستای جنگلی و زمردین قرن‌آباد بیش از پیش افزوده است و رونق این روستای جذاب و تماشایی را چند صد برابر افزایش داده است.

دریاچۀ آب‌بندان در روستای جنگلی و چشم‌نواز قرن‌آباد درست شبیه یک تابلوی بی‌نظیر نقاشی است که هرچه چشم به آن خیره بماند باز از تماشای لطافت و ظرافت و طراوت آن سیر نمی‌شود.

امامزاده طیب در روستای جنگلی و زیبای قرن‌آباد

اگر به دنبال یک جاذبۀ گردشگری تاریخی و البته مذهبی در روستای قرن‌آباد هستید لازم است به زیارتگاه پررونق امامزاده طیب اشاره کنم. برای رسیدن به زیارتگاه امامزاده طیب فقط و فقط کافی است مسیر رودخانۀ روستای جنگلی و دل‌نواز قرن‌آباد را دنبال کنید.

با دنبال‌کردن رودخانه در ادامۀ مسیر خود به زمینی سرشار از درختان شمشاد خواهید رسید. درختان شمشاد در محیط زیارتگاه امامزاده طیب حلقه بسته‌اند و اگر از این حلقۀ سبز عبور کنید به زیارتگاه امامزاده طیب خواهید رسید.

از نظر مسافتی امام زاده طیب (ع) در ۲۰ کیلومتری شهر گرگان و همچنین در ۴ کیلومتری روستای قرن آباد واقع شده است. گفتنی است در این امام زاده فرزند امام موسی بن جعفر (ع) دفن شده است. از آن جایی که امام زاده طیب در بین جنگل‌های زیبا قرار گرفته است، چشم‌اندازی طبیعی و فوق‌العاده زیبا دارد و به همین دلیل در بین مکان‌های زیارتی استان گلستان و حتی بیشتر استان های ایران متمایز از باقی مکان های زیارتی محسوب می‌شود.

زیارتگاه امامزاده طیب یکی از اماکن زیارتی ناب در استان گلستان به شمار می‌رود. هر ساله عدۀ بسیاری از مسافرین با نیت زیارت امامزاده طیب قدم در رکاب سفر می‌گذارند و به روستای قرن آباد رهسپار می‌شوند.

 

 

کشاورزی و دام‌داری در روستای جنگلی و دلکش قرن‌آباد

پیشۀ اصلی در روستای قرن‌آباد کشاورزی و دام‌داری است. بیشتر اهالی این روستا به کشاورزی و دام‌داری اشتغال دارند. از جملۀ محصولات کشاورزی که در این روستا کشت می‌شوند عبارتند از: پنبه، گندم، جو، برنج، سیب‌زمینی و سویا. در حوزۀ دام‌داری نیز گاوداری بیش از سایر انواع دام رواج دارد و از رونق بیشتری برخوردار است.

اهالی روستای قرن‌آباد در زمینۀ کشاورزی و دام‌داری به خودکفایی رسیده‌اند و حتی قدرت صادرات محصولات تولیدی خود را نیز دارند. امید به رونق و رواجی هر روز بیش از دیروز.

بهترین زمان سفر به روستای جنگلی و ناب قرن‌آباد

یکی از مزیت‌های تلاقی جنگل و رودخانه و دریاچه و هم‌جواری دو رنگ حیات‌بخش آبی و سبز در کنار هم در یک منطقه ایجاد اعتدال در آب و هوا است. و صد البته هر کجا که اعتدال قدم گذارد محدودیت‌ها را از میان برمی‌دارد و آزادی می‌بخشد. آب و هوای معتدل در این روستای جنگلی و چشم‌نواز سبب شده است که در تمام فصول سال چه بهار و چه خزان، چه در زمستان سرد و چه در تابستان گرم این روستای عزیز بتواند به بهترین شکل ممکن از مهمانان مهربان خودش با آغوشی باز میزبانی کند.

به این ترتیب در سفر به روستای قرن‌آباد هیچ نوع محدودیت میزبانی وجود نخواهد داشت. هر زمان از سال که دل شما هوای روستایی جنگلی در شمال کشور را داشت به روستای قرن‌آباد رهسپار شوید و شک نداشته باشید که این سفر سبز، دل‌نواز و دلگشا خواهد بود.

 

امکانات مورد نیاز گردشگران در روستای قرن‌آباد

روستای جنگلی و بی‌رقیب قرن‌آباد از امکانات مورد نیاز جهت اقامت چند روزه برخوردار است. این روستا به آب، برق، گاز و راه ماشین‌رو مجهز است و در مقایسه با سایر روستاهای گردشگرپذیر شرایط مساعد و مناسبی برای پذیرایی از مهمانان خود را دارد.

گرچه که فاصله‌گرفتن از زندگی سرشار از امکانات و زندگی به دور از ابزار و ادوات معمول نیز جذابیت خاص خود را دارد. به علاوه اینکه روستای قرن‌آباد فقط و فقط ۱۲ کیلومتر با شهر گرگان فاصله دارد بنابراین گردشگران عزیز می‌توانند در کمال آرامش و آسایش در شهر گرگان هر چند روز که مایل بودند اقامت داشته باشند و در روزی از سفر دل‌انگیز خود به روستای قرن‌آباد سری بزنند و از زیبایی و شکوه بی‌مثال این روستای زمردین نیز بهره‌مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *