شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
قلعه ماران - رامیان

قلعه ماران – قلعه‌ای عجیب و در ارتفاع ۲۴۳۰ متری

گلستان یکی از استان‌های بسیار زیبای ایران است که جاذبه‌های بسیاری را در خود جای داده است. یکی از جاذبه‌های بسیار زیبای این استان قلعه ماران می‌باشد که بر روی قله‌ای به ارتفاع ۲۴۳۰ متر بنا شده است.

قلعه ماران که با نام‌های قلعه میران و قلعه موران نیز شناخته می‌شود، در فاصله ۱۲ کیلومتری جنوب غربی رامیان، در استان گلستان قرار دارد. این قلعه در زمینی به مساحت سه کیلومتر مربع، روی قله‌ای به ارتفاع ۲۴۳۰ متر بنا شده است.

طبق باور برخی، قلعه ماران پایتخت ییلاقی اشکانیان محسوب می‌شد که توسط تیرداد ساخته و به دارا هدیه داده شده بود. قلعه ماران جزو جاذبه های گردشگری رامیان قرار دارد و برای دسترسی به آن نیازمند تجهیزات کوهنوردی و همراهی راهنمای باتجربه هستید.

سرگذشت دشت ماران کوه

رامیان به علت موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی که داشت مورد توجه حکومت ها در ادوار مختلف تاریخ بوده است. در زمان تیموریان، تیمور به همراه پسرش به نام میرانشاه وارد رامیان شد و در ماران دو دژ ساخت که یکی از آنها به نام قلعه میرانشاه نامیده شد و از آن پس قلعه به قلعه میران مشهور شد.

 

نحوه دسترسی با وسایل مختلف

مسیر اصلی دسترسی به دشت میران کوه، از روستای پا قلعه در گلستان شروع می شود. برای رسیدن به این منطقه گردشگری، امکان استفاده از وسایل نقلیه عمومی وجود ندارد و شما باید با خودروی شخصی عازم آنجا شوید.

پس از اینکه حدود ۲ کیلومتر از مرکز این روستا عبور کردید، باید خودروی خود را کنار جاده پارک کنید و در مسیر صعود به قلعه میران کوه قدم بگذارید. بدون شک پیاده روی در هوای دل انگیز و طبیعت زیبای این منطقه، اوقاتی بسیار فرح بخش برای شما رقم خواهد زد.

اگر تمایل داشته باشید که شب را در محیط آرام و بی هیاهوی روستا سپری کنید، یک خبر خوب برای شما داریم. عده ای از مردم محلی روستای پا قلعه، خانه های سنتی خود را به صورت موقت به مسافران اجاره می دهند.

شما می توانید به انتخاب خودتان، شب را در یکی از این خانه های گرم و صمیمی به صبح برسانید. صعود به قلعه ماران آزاد شهر از این روستا به توانایی های خود شما بستگی دارد و چیزی در حدود ۲ تا ۳ ساعت طول خواهد کشید.

در آغاز راه، مسیر منتهی به قله خشک است. اما هنگامی که کمی جلوتر می روید، با جنگلی رویایی رو به رو می شوید و بعد از پشت سر گذاشتن این جنگل، مسیر دوباره خشک و کوهستانی خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *