شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
کلاله - خالدنبی

خودرو حامل قارچ ترافل در رامیان متوقف شد

آرامگاه خالد نبی در حدود 55 کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله قرار دارد که از مشرق به کوههای باباشلمک و از شمال ، جنوب و غرب به هزار دره منتهی می شود.

به گزارش خبرگزاری برنا از گرگان؛ «گورستان و زیارتگاه خالد نبی» در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی شهر «گنبد کاووس» و در ۵۵ کیلومتری «کلاله» در استان «گلستان» قرار دارد.

زیارتگاه خالد نبی را در ۶ کیلومتری روستای «گچی سو» و بر فراز کوه «گوگجه داغ» به بلندای 700 متر از تراز دریا و درون دره «پنج شیر» می‎توان دید.

آرامگاه خالد نبی در حدود 55 کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله قرار دارد که از مشرق به کوههای باباشلمک و از شمال ، جنوب و غرب به هزار دره منتهی می شود.

 حاشیه بنای خالد نبی گورستان عظیمی بر روی تپه ماهورهای اطراف وجود دارد که همگی دارای سنگ مزارهای ایستاده هستند که از نظر فرم و تزئینات با دیگر سنگ مزارهای شناخته شده متفاوتند.

کلاله محوطه گورستان خالد نبی

سنگ مزارهای این گورستان منحصر به فرد دارای 3 فرم اصلی استوانه ای، صلیبی شکل و ساده است که می تواند نشان از نوع جنسیت ، سن و جایگاه اجتماعی متوفی است.

 بقعه خالدبن سنان بر بالاترین سطح  این محوطه قرار دارد.

«زیارتگاه خالد نبی» یک سازه چهارگوش با گنبد، دو ستون فلزی، چند پنجره و درگاه آهنی تاقی است. یک گور به بلندای یک و نیم متر در این زیارتگاه قرار گرفته است. روی گور یک پارچه سفید نوار دوزی با تکه پارچه‌های رنگی دوخته و آویزان شده ‌است.

در کنار این زیارتگاه، مسجد، آب انبار که به گویش بومی «لاری» خوانده می­شود، چند اتاق و سازه­هایی از این دست هم به چشم می‎آید. همچنین چشمه­ای به نام «چشمه خضر دندان» در نزدیکی گورستان خالد نبی هست که در بهار می جوشد.

کمی دورتر یک زیارتگاه دیگر به نام «چوپان آتا» قرار دارد.

چوپان آتا سازه­ای چهارگوش، دارای گنبد نوک تیزِ فلزی 6 پهلوی کمربندی، با سه پنجره تاقدار در چهار دیوار است. چیزی مانند درگاه در دیوار شمالی ساخته شده که به گوری که درون سازه نهاده شده، راه دارد. روی دیوارها از بیرون سیمان پوش است.

در نزدیکی زیارتگاه چوپان اتا نیز یک زیارتگاه دیگر به نام «عالم بابا» با سازه ای همانند سازه چوپان آتا ساخته شده است.

 روبروی عالم بابا درختی آیینی هست. در ساخت این دو زیارتگاه از «سنگ لونه» بومی بهره برده شده ‌است.

در سمت غربی عالم بابا، روی رشته تپه‌های خاکی، «گورستان خالد نبی» دیده می شود. گورهای این گورستان از سنگ یکپارچه هستند که به بلندای ۲ متر و گاهی کمی بلندتر فراز شده است.

شمار این سنگ ها در گذشته نزدیک به 600  گور نوشته شده، هرچند امروزه شمار آنها کاهش یافته است. این سنگ ها اگر به از آن مردی بوده باشند گاهی مانند استوانه و گاهی مانند چلیپا ساخته شده است.

 همچنین اگر گور از آن زنی بوده باشد، سنگ با یک یا دو برجستگی ساخته شده است.

 از دیگر نماهای سنگی گورها می توان به نمای سنگی انسان‎وار و کله قوچی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *