شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
آیین‌های سنتی چهارشنبه‌سوری

آیین‌های سنتی چهارشنبه‌سوری

گرگان – ایرنا – چهارشنبه‌سوری در استان گلستان رنگ و رویی از شادی، اهمیت دادن به سنت، همبستگی، کنار هم بودن و فراموش‌کردن دلخوری‌ها دارد.

به گزارش ایرنا، آیین‌های چهارشنبه سوری از غروب آخرین سه‌شنبه اسفندماه تا ورود به روز چهارشنبه با برنامه‌هایی مانند تهیه اسپند و کندر، خرید جاروی نو، شمع گذاری در هفت نقطه از منزل، افروختن و پریدن از هفت آتش، پختن غذاهایی به رنگ سبز، پخش آجیل، ایستادن پشت پنجره همسایه و فال گوش ایستادن، کوزه شکستن و ریختن خاکسترهای آتش در پارچه هر ساله به‌صورت جمعی در شهرها و روستاهای گلستان برگزار می‌شود.

جشن و آیین‌های کهن و سنتی چهارشنبه سوری به‌عنوان گنجینه‌ای فرهنگی این سرزمین نماد ترویج و گسترش شادی و نشاط در جامعه است.

به تأکید ساکنان این منطقه اجرای آیین های سنتی این روز می تواند تداعی‌گر شادی، تقویت روابط دوستانه و نماد فرهنگ و هویت ملی باشد که با وجود قدمت چند هزارساله همانند گنجینه‌ای گرانبها از نسلی به نسلی دیگر سینه‌به‌سینه منتقل‌شده است.

آیین‌های چهارشنبه‌سوری، پیام‌آور شادی در گلستان

نواختن تشت لگن و شادمانه های کتولی

محمد میردیلمی یکی از ساکنان علی آبادکتول در این ارتباط گفت: نواختن تشته لگن، خواندن شادمانه های کتولی از جمله «لله وا» یکی از رسوم و سنت‌های دیرینه علی آبادکتول در چهارشنبه سوری به شمار می‌رفت که در سال‌های اخیر به فراموشی سپرده شده است.

وی افزود: در این شب افرد دور آتش جمع شده و این شادمانه را با لگن نوازی می خواندند «ایام عید نوروزه سیل سرِراه ها کن/ پیرهن یارم نادوزه فکر اوستا هاکن».

میردیلمی افزود: در شب چهارشنبه سوری کوزه، بشقاب چینی، در قوری یا هرچیزی از جنس سفال را به سنگ می‌زدند تا بشکند و بلاها در آن سال از افراد منزل دور بماند.

وی اظهار داشت: پس از پایان این شب افراد خاکستر مراسم چهارشنبه سوری را در پارچه ای به نیت طول عمر نگهداشته و سال بعد این خاکستر را در آتش می‌ریختند.

آیین‌های چهارشنبه‌سوری، پیام‌آور شادی در گلستان

روشن کردن هفت شمع به نیت سلامتی خانواده

ثریانوری ده چناشک یکی از بانوان مینودشتی به ایرنا گفت: همزمان با چهارشنبه سوری آیین‌های مختلفی در مینودشت و روستاهای اطراف آن برگزار می‌شود که از آن جمله می توان به شمع گذاری در هفت نقطه منزل به نیت سلامتی، شادی، نشاط و پخش شدن نور در سراسر خانه ها اشاره کرد.

وی افزود: دختران مجرد عصر روز سه شنبه به نیت ازدواج به هفت مغازه اسپندفروشی رفته و از آخرین مغازه اسپند و کندر خرید می کردند، پس از آن هم آیینه‌ای نو به نیت بخت خوب خریده و در نهایت با خرید جارویی نو برای منزل همسر آینده خود قبل از غروب آفتاب به خانه بر می گشتند.

وی بیان کرد: در این شب بانوان به نیت داشتن بخت سفید برای اهالی منزل شیربرنج می‌پختند و در بین کسانی که اطراف آتش جمع شده بودند پخش می‌کردند.

آیین‌های چهارشنبه‌سوری، پیام‌آور شادی در گلستان

فال گوش ایستادن پشت پنجره همسایه

عصمت هاشمی تبار از روستای یاساقلق شهرستان کلاله هم در این ارتباط گفت: در شب چهارشنبه سوری رسم داریم که بدون اطلاع دادن به همسایه ها از پشت پنجره فالگوش می‌ایستیم و اغلب هم با شنیدن خبرهای خوب انرژی مثبت کسب می کنیم.

وی افزود: آتش روشن کردن در این روستا فقط برای دور هم بودن است و علاوه بر میوه و آجیل، آش محلی «اُناشی» که با سبزی های محلی پخته شده را هم می خوریم.

پریدن از هفت کپه آتش به نیت شادابی و نشاط

رضا پارسیان یکی از اهالی روستای فارسیان شهرستان آزادشهر هم گفت: در این روستای تاریخی هفت کپه کاه کنار هم گذاشته و پس از آتش زدن از روی آن ها می‌پریم و زردی و بیماری خود را به آتش داده و سرخی، نشاط و شادابی را از آتش می گیریم.

یونس حسینی فر یکی از اهالی شهرستان گالیکش هم در این ارتباط اظهار داشت: قدیمی ها اعتقاد داشتند غذای شب چهارشنبه سوری حتما باید به رنگ سبز از جمله قورمه سبزی، کوکوسبزی و آش سبزی کوهی باشد تا شگون سال شده و همه اتفاقات سبز و زیبا در سال جدید رقم بخورد.

وی افزود: در سال های گذشته همه عموها، دخترعموها، پسرعموها و کل فامیل بیش از ۵۰ نفر شده و دور یک آتش جمع می شدند و برای یکدیگر سلامتی و نشاط آرزو می کردند ولی با گسترش زندگی شهری این آیین ها کمرنگ شد.

گلستان مطابق سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت متشکل از اقوام و مذاهب مختلف در ۳۴ نقطه شهری و هزار و ۷۵ روستا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *