شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
آبشار پیرغار گالیکش

آبشار پیرغار

آبشار پیرغار یا آبشار فارسیان گالیکش که به دلیل قرارگیری در نزدیکی چشمه پیرغار به این نام مشهور است، از زیباترین و شگفت‌­انگیزترین جلوه‌های طبیعی روستای فارسیان در استان همیشه سرسبز گلستان است. این آبشار طبیعی و بی‌نظیر از آبشارهای ایران به عنوان جاذبه طبیعی به ثبت آثار ملی ایران نیز رسیده است.

 

معرفی آبشار پیرغار گلستان

آبشار فارسیان یا آبشار پیرغار در فاصله ۲ کیلومتری روستای فارسیان در شهرستان گالیکش استان گلستان قرار گرفته است. آبشار دیدنی پیرغار از دو آبشار تشکیل شده است که در مجموع ارتفاع این دو آبشار به ۳۰ متر می­‌رسد. دو آبشار به فاصله ۱۰ متری از هم واقع شده‌اند و هرکدام ویژگی و زیبایی مخصوص به خود را دارند.

آبشار اول که از بالای کوه شروع به ریزش کرده و پس از جاری شدن بر روی تخته سنگ­‌ها و دامنه کوه به پایین می‌­ریزد. و جای خود را به آبشار دوم و چند آبشار کم ارتفاع در دامنه کوه می­‌دهد. اگر به آبشار دوم نگاه کنید احساس می­‌کنید گویی در هوا معلق است. بدون هیچ تکیه‌گاهی و حقیقت امر نیز همین است. این آبشار بدون جاری شدن بر صخره‌­ها، یکسره به پایین فرو می‌­ریزد. و قطره‌­های آب به صورت معلق در هوا دیده می­‌شود. و دور تا دور محیط اطراف خود را مملو از رطوبت و خنکی دلچسب می­‌کند.

سرچشمه آبشار زیبای پیرغار فارسیان چشمه‌­ای است که در نزدیکی این آبشار قرار گرفته است. و به آن چشمه پیرغار می‌گویند. و شاید علت نامیدن آبشار نیز به دلیل همین چشمه باشد. اما نامگذاری این چشمه به نام پیرغار به زمان‌­های دور باز می­‌گردد. زمانی که  احترام به طبیعت و ستایش و سپاسگزاری از مهربانی بی‌منت آن با روح و زندگی مردم این دیار عجین شده بود. از آنجا که آب این چشمه و آبشار، منبع حیات و علت پیدایش این طبیعت بکر بوده است، این چشمه به منزله مکانی مقدس برای مردم به حساب می‌آمده است.

 

علت نامگذاری آبشار پیرغار

مردم محلی برای احترام گذاشتن به مکان‌های مقدس در ابتدای آن‌ها واژه (پیر) اضافه می­‌کردند، که به معنای امامزاده یا بزرگ بوده است. البته شاید تقدس این مکان به گفته ساکنان محلی ناشی از این باشد، که در کنار چشمه پیرغار یکی از سادات که از محبوبیت بالایی در بین ساکنان برخوردار بوده دفن شده است. بنابراین مکانی بوده است که مردم برای نذر و دعا و حتی خلوت و راز و نیاز به عنوان مکانی مقدس به آن روی می‌آوردند. هرچه که هست چشمه پیرغار و آبشار زیبای پیرغار برای اهالی منطقه قداست و احترام خاصی دارد. مردم محلی در هنگام خشکسالی و کمبود باران در اطراف این چشمه جمع می‌شدند و برای بارش باران دعا می‌کردند.

مکان و نحوه دسترسی به آبشار پیرغار

برای دسترسی به این آبشار باید مسیر خود را از خیابان گلزار شهدای شهر گالیکش به سمت دهستان نیلکوه و دهنه فارسیان شروع کنید. پس از طی مسافت ۲۰ کیلومتری به ابتدای مسیر آبشار می‌رسید. ادامه مسیر را باید در راه شوسه کشاورزی و به اندازه ۵۰۰ متر ادامه دهید تا به آبشار شگفت انگیز و حیرت انگیز پیرغار برسید. مسیر شوسه کشاورزی را به دلیل ناهمواری که دارد باید با خودروی شاسی ‌بلند طی کنید. چشمه زیبای پیرغار که ۴۰۰ متر بالاتر از آبشار قرار دارد نیز از جاذبه­‌هایی است که تماشایش را نباید از دست داد. جایی که آبی زلال و گوارا را می‌توان مزه کرد. به علاوه روستای زیبای فارسیان با طبیعت سبز و بکر و شگفت انگیزش تنها ۲ کیلومتر با آبشار فاصله دارد.

مسیر رسیدن به آبشار پیر غار هیچگونه تابلو راهنمایی ندارد، برای این کار می‌توانید از یک راهنمای محلی استفاده کرده و یا از نقشه استفاده کنید.

 

بهترین زمان برای بازدید آبشار پیرغار

بهترین زمان برای بازدید از آبشارزیبای پیرغار فصل بهار و اوایل تابستان است. زمانی که طبیعت سرمست و شاد برای شروع دوباره هرچه از زیبایی و شگفتی در دل خود نهفته دارد، سخاوتمندانه و بی‌منت در معرض تماشا گذاشته است. پس ما نیز فراموش نکنیم با این طبیعت بکر و مهربان به مانند خودش مهربانانه و بی ضرر رفتار کنیم.

 

نمایش جدیدترین اقامتگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *