شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
آبشار کبودوال - علی آباد

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال  استان گلستان  ؛ بزرگترین آبشار تمام خزه ای

تصویری که از جنگل در ذهن بسیاری از آدم‌ها نقش بسته، آمیزه‌ای از سبزینگی درختان، بوی علف‌های‌ نمدار و نور بی‌تاب و گاه‌به‌گاه خورشید است که می‌خواهد از لابه‌لای درختان راهی به بیرون باز کند. حالا فرض کنید در دل یک جنگل انبوه علاوه‌بر این زیبایی‌های بی‌انتها، صدای دلچسب آبشاری مشهور را هم می‌توانید بشنوید. صدای آبشار کبودوال بزرگترین آبشار خزه ای ایران.

آبشار کبودوال کجاست؟

آبشار کبودوال در واقع بزرگترین آبشار تمام خزه ای جهان می باشد و باید توجه داشت در همین استان گلستان آبشار خزه ای بزرگتر از آبشار کبودوال نیز وجود دارد اما چیزی که کبودوال را منحصربفرد می کند تمام خزه ای بودن آن است.باید به این اشاره کنیم که آب آبشار کبودوال از چشمه ای زلال جاری می شود و قابل شرب می باشد اما بدلیل آلودگی های که در مسیر جاری شدن آن شاید به وجود بیاید بهتر است از آب آبشار برای آشامیدن استفاده نکنید و چنانچه نیاز به آب آشامیدنی دارید در همجواری آبشار جشمه ای زلال وجود دارد که می توانید برای رفع تشنگی از آن بهره ببرید.

اگر چشم‌های‌تان هوای دار و درخت و دیدن جنگل را کرده و می‌خواهید با صدای آب کمی آرامش به‌دست بیاورید و دود ‌و‌ دم و شلوغی شهری را فراموش کنید، جنگل‌های استان گلستان و آبشار کبودوال جاذبه‌‌هایی دیدنی‌ و چشم‌نوازی هستند که انتظارتان را می‌کشند. پس آن‌ها را در صدر لیست محبوب‌ترین مقاصد گردشگری خود قرار بدهید.

وجه تسمیه آبشار کبودوال چیست

بدلیل وجود خزه های فراوان در این آبشار رنگ آب در اکثر گودال ها و حوزچه های طی مسیر به رنگ سبز کبود است که از همین رو به این آبشار، آبشار کبودوال می گوییند.

مسیر دسترسی به آبشار کبودوال

از پارک جنگلی تا محل آبشار کبودوال، حدود ۲۰دقیقه پیاده‌روی دارد که البته مسیری بسیار زیبا است و خسته نمی‌شوید. بعد از پارک خودرو در قسمت پارکینگ و در ابتدای مسیر جنگلی، برای رسیدن به آبشار، پیاده‌روی نیم ساعته در مسیر سنگ‌فرش و پلکانی را دارید.

حدود ۳۲۰ پله سنگی و حدود ۱۷۰متر ارتفاع تا سرچشمه آبشار طی خواهید کرد. این مسیر برای افرادی با بیماری‌های قلبی و تنفسی توصیه نمی‌شود.

ویژگی های آبشار کبودوال

آبشاری که طبیعتی بی‌مانند دارد. آبشار کبودوال به خاطر قرارگرفتن در ارتفاع ناچیزی از سطح دریا و نزدیک‌بودنش به شهر، دارای آب‌و‌هوایی بسیار معتدل است.

این منطقه در تمام فصل‌ها، زیبایی‌های خاص خود را دارد. آب زلال، شفاف و آشامیدنی این آبشار، از دامنه‌ شمالی کوه هارون با ارتفاع ۱۷۸۰متر، سرچشمه می‌گیرد. سرچشمه آبشار به ارتفاع حدود ۳۰متر بالاتر از آبشار خزه‌ای کبودوال است. همچنین ارتفاع آبشار ۱۲متر، عمق حوضچه دو متر و وسعت منطقه قابل استفاده گردشگری آن، ۵۵۰متر است.

امکانات رفاهی کبودوال

از امکانات رفاهی در منطقه آبشار کبودوال، می‌شود به این موارد اشاره کرد: سرویس‌های بهداشتی همراه با نگهبانی، سنگ‌فرش‌بودن مسیر دسترسی به آبشار و امکان پیاده‌روی راحت و نمازخانه. همچنین در این مسیر آلاچیق و سکوی استراحت به همراه تاسیسات مکانیکی و برقی محوطه و محوطه‌سازی وجود دارد. همچنین پارکینگ مناسب در ابتدای مسیر جنگلی قرار گرفته که می‌توانید اتومبیل را در آنجا پارک کرده و با خیالی راحت پا به دل جنگل بگذارید.

فصل مناسب برای دیدن آبشار کبودوال

این منطقه از معتدل‌ترین مناطق ایران به حساب می‌آید و در همه فصل‌های سال زیبایی‌های خودش را دارد اما در بهار و تابستان به دلیل طبیعت سرسبز و آب‌وهوای معتدل، دیدنی‌تر می‌شود  در فصل زمستان، آبشار کبودوال با برف و یخبندان همراه است.. این فصل از سال برای کسانی که عاشق طبیعت‌گردی هستند، مناسب است اما وسایل امنیتی نظیر کفش‌ها و لباس‌ها و همین‌طور خوراکی‌هایی را که باعث ایجاد گرما می‌شوند، فراموش نکنید.

از آنجایی که قرار است یک جاذبه گردشگری را ببینید که با آب ارتباط مستقیمی دارد، بهتر است در فصل‌هایی مثل بهار و تابستان به دیدن این آبشار بروید که در نهایت پرآبی و زیبایی قرار دارد. در مسیر راه رسیدن به آبشار، سد خاکی خاصی وجود دارد که نوازشگر نگاه گردشگران است. این سد، سد مخزنی کبودوال و سد انحرافی زرین‌گل به حجم۱۷ میلیون متر مکعب آب است.

توصیه ها برای لذت بردن بیشتر از آبشار کبودوال

 عکاسی از پل‌های چوبی و پله‌های سبز در مسیر پیاده‌روی را از فراموش نکنید و از قدم‌به‌قدم این مسیر خیره‌کننده لذت ببرید.

رفتن به زیر آبشار و آب‌بازی تفریح دوست‌داشتنی و محبوب جوانان است. برای این کار حتما لباس اضافه به همراه داشته باشید.

پیک نیک هم که در گردشگری اصل قضیه است. اگر لوازم مورد نیازتان را برای برپایی پیک نیک به همراه ببرید، در جنگل می‌توانید مکان‌های مناسبی را برای چند ساعت دور‌هم‌بودن پیدا کنید. فضاهای اطراف آبشار برای این کار مناسب نیستند اما کمی آن طرف‌تر و در دل جنگل، نقاط خوبی برای پیک نیک پیدا می‌شود.

آبشار تمام خزه ای بیگار

جالب است بدانید آبشار تمام خزه ای دیگر در بین گردشگران جهان شهرت دارد که در کشور رومانی قرار دارد. این آبشار شباهت زیادی به آبشار کبودوال دارد و ولی از منظر بزرگی باید گفت ارتفاع این آبشار 8 متر است

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *