شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
آبشار آق سو - گالیکش

آبشار آق سو

آق سو به چه معناست؟

آق سو  تشکیل شده از دو کلمه ترکی آق به معنی سپید و سو به معنی آب است

آق سو به معنی آب سپید، تشکیل شده از دو کلمه ترکی آق به معنی سپید و سو به معنی آب است. احتمالا دلیل نامگذاری این آبشار به دلیل رنگ سپیدی می باشد كه آب از خود به نمایش می گذارد. شاید علت این رنگ سفید شدت آب در هنگام سرازیر شدن از آبشار به پایین و تبدیل آب به كفی سفید رنگ می باشد.

آدرس دقیق آبشار آق سو

چشمه آق سو,آدرس آبشار آق سو,جاذبه های گردشگری گلستان

آبشار آق سو ارتفاع ۷۰ متر دارد

آبشار آق سو به فاصله 42 کیلو متری از شهر گالیکش و در انتهای شرق پارک ملی گلستان واقع است.

پارک ملی گلستان، قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی بی نظیر برای حیات وحش است که ۱۳۵۰ گونهٔ گیاهی و ۳۰۲ گونهٔ جانوری، از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت خود جای داده است.

همچنین در این پارک رودخانه های متعددی جریان دارد و بیش از ۲۱ دهنه چشمه در آن شناسایی شده است که مهمترین آنان را میتوان رودخانه مادرسو، زاو، قرتو، چشمه های گلشن، گلستان، جانو، سردارخانه، دوشان، آق سو، کرکولی اسم برد.

اما برای رسیدن به آبشار آق سو مدت كوتاهی نیاز به یك پیاده روی ساده و لذتبخش می باشد. یكی از مزایای این منطقه گردشگری، بكر و دست نخورده بودن آن است، تا جایی كه اگر در كنار تونل” گلستان” كمی دقت نشود مسیر این آبشار را نمی توان یافت.

در مسیر راه آبشار آق سو به رودخانه ای برخورد می کنید که باید از درون رودخانه عبور کرده و به سمت بالای جنگل حرکت نمایید. آب آبشار آق سو از 2چشمه تأمین می شود. گردشگران از اینجا به منظور آب‌بازی استفاده می کنند.

آبشار آق سو در مسیر رودخانه چشمه گلستان، در جاده گرگان- بجنورد، بعد از تنگه گلو و پیش از تونل گلستان واقع شده است. با رسیدن به تونل، می بایست خودرو خود را پارک نمایید و تا رسیدن به آبشار آق سو، در مسیری جنگلی، کمی پیاده روی کنید.

امکانات رفاهی- گردشگری آبشار آق سو:

جنگل آق سو,جاذبه های دیدنی گلستان,پارک ملی گلستان

بهترین زمان برای بازدید از آبشار آق سو فصل بهار و اوایل تابستان است

علاوه بر چشم اندازهای طبیعی زیبا، این منطقه دارای امکانات مناسب رفاهی از جمله چندین آلاچیق، سرویس بهداشتی، آب اشامیدنی، وسیله های بازی کودکان و همچنين نیروی نظافتی است.

پارکینگ ها و کمپینگ هایی جهت استراحت و اقامت شبانه در پارک ملی گلستان به وجود آمده است که امکان دسترسی به آن ها اسان و نیز از برخی جنبه های اساسی تفرجگاهی مانند ملاحظه مناظر زیبا و بدیع، امکان مشاهده انواع پرنده ها و حیوانات حائز اهمیت است. این پارکینگ ها حداقل وسایل و امکانات تفرجگاهی مانند میز و نیمکت، اجاق، زباله دانی و سرویس های بهداشتی را دارند.

بهترین زمان بازديد از آبشار آق سو:

با توجه به آب و هوای شمال کشور به خصوص استان گلستان و همچنین با توجه به موقعیت قرار گیری آبشار آق سو بهترین فصل برای بازدید از این مکان دیدنی فصل بهار و اوایل فصل تابستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *