شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
دستِ عاروس - مینودشت - روستای قلعه قافه

دستِ عاروس

عروسک های محلی قوم تات روستای قلعه قافه شهرستان مینودشت به دو دسته بدون چهره و چوبی تقسیم می­شود. عروسک بدون چهره متعلق به خانواده قاضی محسنی در روستای قلعه قافه می­باشد که معروف به “دستِ عاروس” است. این بدان خاطر است که عروسک دارای دست، اما بدون چهره است و عروسک چوبی، عروسکی است که بدنی چوبی داشته و در صورتش دو خط موازی و عمودی وجود دارد که نشانگر چشمان آن می­باشد.

در زمان های گذشته ساخت این نوع عروسک رواج داشته است اما امروزه تنها تعداد انگشت شماری از خانواده ها این نوع عروسک را برای دختران خود می­سازند. با توجه به گسترش روز افزون تکنولوژی و محدود شدن ارتباطات جوامع شهری و روستایی در قاب تکنولوژی فراگیر امروزی، متاسفانه خطر انحراف از اصالت ها، فرهنگ ها و آئین های کهن گذشتگان بیشتر شده­است و بیم آن است که با درگذشت آخرین نسل باقیمانده از فرهنگ گذشته، شاید برای همیشه برخی رسوم کهن، رو به انزوال و فراموشی رود.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *