شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
حسن حسین خوانی

آیین حسن حسین خوانی

آیین حسن حسین خوانی

این آیین در شهریور ماه سال 1397 به شماره ی 1580 در فهرست آثار ناملموس ملی کشور ثبت شد

آیین کهن “حسن حسین خوانی” در شهرستانهای گالیکش و مینودشت و روستای فارسیان برگزار میگردد، و از تکایا و مساجد شروع میگردد، این مراسم به این صورت است که مردان دایره‌وار ایستاده و هر یک با دست چپ ناحیه‌ی کمربند دیگری را می‌گیرد و با ریتم و آهنگ مخصوص به حرکت درمی‌آیند و این جملات را می‌گویند. کلمات در گام ها به تور متناوب تغییر میکند، حسن، حسین، حسن، حسین ( چندین بار تکرار می‌شود.) حیدر، مولا، حیدر، مولا ( چندین بار تکرار می‌شود.) حسن حسین آقام وای، یا امام حسین آقام وای حسن، حسینِ ما چه شد؟ در کربلا او کشته شد. سپس به‌دفعات این متن تکرار می‌شود.

در پایان یکی از افراد این مصرع ها رو به لحنی حزین میخواند

آنجا که سر حسین بر نیزه زدند – مرغان هوا به دو ر او خیمه زدند

مرغان هوا و ماهیان دریا از بحر حسین سنگ بر سینه زدند

در انتهای هر مصرع بقیه افراد یا حسین میگویند

در انتهای مراسم ، بانوان نذری های خود را اهدا کرده و به علم روسری هایشان را میبندند.

هر مراسم و آیینی در دل خود نشانه هایی را به همراه دارند، در این مراسم گرفتن کمر و حلقه زدن نشان از انسجام و همبستگی دارد.

وجود دو نفر در مرکز نشان از ایستادگی در برابر ظلم دارد.

با توجه به سیر تاریخی این مراسم دردوره های مختلف ، برگزاری مراسم محرم از نظر فرهنگی نیز حائز اهمیت است و باعث منحصر به فرد شدن آن مراسم مذهبی است

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *