شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
باغ روس ها ، کنسولگری روسها در گرگان

باغ روس ها

پس از شکست قوای ایران در برابر روس ها و انعقاد عهدنامه های گلستان و ترکمن چای روس ها اجازه ی کشتیرانی و گشایش کنسولگری در شهرهای ایران را یافتند. روس ها به تدریج با خرید زمین در شهرهای شمالی مثل گنبد، بندرگز و استرآباد چندین کنسولگری درست کردند که باغ محمدناصرخان ظهیرالدوله حاکم  استرآباد مکانی بود که روس ها جهت ساخت کنسولگری انتخاب نمودند.

کاخ باغی بزرگ به وسعت 4 هکتار در مرکز شهر گرگان و بین دو گذر باغشاه و ملل قرار گرفته است. بنای اصلی آن که به شکل عالی قاپوی اصفهان می ماند، در جهت شرقی-غربی در دو طبقه و بازشوهای متعدد و زیبایی دور در دور هر دو طبقه را مزین نموده است. تراس جلو آمده این بنا (همچون عالی قاپو) رو به سوی شرق و دارای چشم انداز مفرحی نسبت به کل باغ و محوطه است.

بنای فرعی و دوم این محوطه در سمت شمال (شرق درب ورودی) و در حاشیه معبر واقع شده است. این بنا هم دارای پلان و کشیدگی شرقی-غربی، در دو طبقه و به صورت مکعب مستطیل است.

محوطه این مجموعه در طی چند دهه شاهد حوادث بزرگ منطقه استرآباد بود. از جمله پناهندگی حدود هزار نفر مشروطه خواه استرآباد به آنجا، چادر زدن در محوطه باغ (مثل پناهندگان تهرانی به سفارت انگلیس)، حبس کردن مجرمین و مخالفین شهر استرآباد در زیرزمین بنای اصلی، برگزاری جشن های متعدد و دعوت از رجال و بزرگان سراسر ایالت استرآباد، اقامت قزاق ها و نیروهای مسلح روسی و … از جمله وقایع مهم بوده اند

تاریخچه باغ روسها:

جنگها و عقد قراردادهای متعدد بویژه دو عهدنامه گلستان و ترکمنچای، در دوره فتحعلی شاه قاجار تأثیر عمیقی بر ناحیه استراباد داشته‌است.

بر طبق ماده ۸ معاهده ترکمن چای در سال ۱۲۴۳ هجری قمری، حق کشتیرانی در دریای خزر به روسها واگذار شد، همچنین برطبق ماده ۱۰ همین معاهده گشایش کنسولگریها و نمایندگیهای بازرگانی روسها در شهرهای ایران آزاد اعلام گردید؛ و در نتیجه بلافاصله در استراباد بنائی به منظور تأسیس کنسولگری از یک تاجر استرابادی توسط روسها به مدت ۹۹ سال به اجاره گرفته شد؛ که اجاره نامه ان نیز در سال ۱۳۸۸ خورشیدی به اتمام رسیدو بازماندگان آن تاجر در حال باز پس‌گیری این باغ می‌باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *