شماره پشتیبانی 24/7 1863 700 0911
آبشار چلمدره -روستای چینو - علی آباد کتول

آبشار چلمدره – چینو

آبشار چلمدره در ضلع جنوب غربی روستای چینو واقع شده است . مسیر رسیدن به آبشار آسان می باشد. در طول مسیر از لا به لای درختان انجیلی باید گذر کرد.

در 50 کیلومتری شرق گرگان، تکه ای از بهشت برین خداوند را می توانیم بیابیم. روستای چینو از شمال شرقي به مرکز علي آباد، از جنوب به روستاي افراتخته، از مشرق به روستاي خاک پيرزن واز مغرب به روستاي بالا چلي محدود است. در این روستا تا چشم کار می کند، در بلندی و پستی درختان سبز و زیبایی را می بینیم که گویی با آسمان هم خود را پیوند زده اند. تماشای محلی که سبزی انبوه درختان دست در دست آبی اسمان بی کران داده اند، تصویری است که تا جان در بدن است از ذهن پاک نمی شود. چینوی زیبا دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است، جز مناطق ییلاقی به شمار می رود. از وجه تسمیه این روستا که سوال می کنیم در میابیم که طبق گزارشهاي جمع آوري شده در این روستا، از کارخانه اي سخن گفته شده که ظروف چيني را توليد مي کرده، بنابراین اين عبارت تا حدودي به ما مي گويد که روستاي چينو مخفف «چيني کوه »است. البته برخی دیگر نیز معتقدند که شايد لفظ چينو از چينوت به معنای پل صراط باشد واين احتمال از آن جهت است که روستاي اوليه بر ارتفاع کوه قرار داشته وايرانيان باستان نيز معتقد بودند که «پل چينوت» از يک سو به کوه البرز واز سوي ديگر به کوه دائيتي استوار است ودوزخ در زير آن قرار دارد. این روستا زیباییش با آبشاری خروشان تکمیل شده است. در ضلع جنوب غربی این روستا که برویم این آبشار زیبا را می توانیم ببینیم. سرچشمه ی آبشار چینو در کوه هارون قرار دارد. در نگاه اول به این روستا شاید معماری آن را شبیه به معماری سایر روستا ها بیابیم، اما دقیق تر که شویم تفاوت های بسیار ارزنده ای را مییابیم که روستاي چينو را به يک روستاي تاريخي تبديل و آن را در فهرست ميراث ملي به ثبت رسانده است. به طور مثال در اين روستا خانه‌اي را می بینیم که روي ديوار گلي بنا شده است. يک سوي خانه را ديوار نگه داشته و سوي ديگر آن را ستون‌هاي چوبي و تازه کف خانه از بالاي ديوار نمايان مي‌شود. خانه‌اي معلق ميان زمين و آسمان که شايد در کمتر معماري روستايي بتوانیم ببینیم. معماري روستاي چينو همان معماري خشت و گل است، با پوشش بام‌هاي سفالي و درها و پنجره‌هاي چوبي. بيشتر خانه‌هاي تاريخي چينو از يک‌ سو به تراس بزرگي که معمولا چند اطاق را به هم پيوند مي‌دهد، ختم مي‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *